Законодавство змінюється і з’являються нові правила, які вплинуть на банківських боржників. Також будуть введені додаткові критерії діяльності колекторських організацій, що, як кажуть експерти, буде обмежувати діяльність нелегальних колекторів і їх жорстокі методи «вибивання» боргів з громадян. Давайте розберемо, що це за зміни.

Роботу колекторських служб тепер контролюватимуть Національний банк і комерційні банки, у яких є договірні відносини з цими службами. Тепер колекторам, які перевищують свої повноваження, будуть призначатися штрафи або навіть буде загрожувати заборона діяльності. І це не зможе не відбитися на позичальників: колекторський тиск буде ослаблено, що не зможе в свою чергу не вплинути на сферу проблемних кредитів в цілому.

 

Контроль діяльності колекторів державою.

У Верховній Раді був розроблений законопроект, згідно з яким Національний банк повинен встановити чіткі вимоги до колекторських фірм (законопроект № 4241). Крім цього:

 • буде створено єдиний реєстр колекторських організацій;
 • створення інспекцій для перевірки діяльності колекторів і для нагляду за ними;
 • створення системи контролю законності їх діяльності;
 • розгляд скарг позичальників на діяльності колекторів.

 

Зміни в роботі колекторів.

Згідно з нововведеннями, що містяться в законопроекті, тепер працювати так зможуть не всі. Для компаній і приватних осіб буде введений процес отримання дозволів на таку діяльність (ліцензії).

Як вже говорилося раніше, буде створено єдиний реєстр тих компаній, які отримають відповідний дозвіл на колекторську діяльність. Відповідальним за цей реєстр буде Національний банк України. Будь-який громадянин зможе безкоштовно за допомогою електронних пристроїв зайти на портал і подивитися даний Реєстр.

Якщо компанія буде виключена зі списку (з Реєстру) — це означатиме закінчення її законної роботи колектором. Підставою для виключення можуть бути: отримання санкцій регулятора 2 рази на рік і більше на підставі неетичності своєї діяльності (застосовуваних методів); мінімум рік і більше не вела своєї діяльності від моменту отримання дозволу і входження до Реєстру; не дозволила НБУ проводити щодо себе перевірку; не усунула недоліки, виявлені в її діяльності в ході перевірки.

Якщо компанії-колектору буде заборонено вести діяльність, її не тільки виключають з Реєстру, а й комерційні банки розривають з нею договори про співпрацю. Якщо компанія-колектор і після цього буде займатися відповідною діяльністю, то наступний етап — передача питання правоохоронним органам.

 

НБУ в питанні регулювання діяльності колекторів.

Тобто головний, по суті, у встановленні правил щодо діяльності компаній-колекторів, — Національний банк України. Новий законопроект не зобов’язує його виключати з реєстру організацію, відразу як відбулося перше порушення. Первинно буде написано звернення до колекторської організації з вимогою прибрати всі порушення. Також можливе накладення штрафу; призупинення ліцензії; анулювання ліцензії; тимчасова заборона роботи; і тільки після всіх цих заходів виключення з реєстру.

Національний Банк сам буде вправі вирішувати який запобіжний захід вибрати для організації, яка порушила норми колекторської діяльності. Як буде вирішуватися питання про ступінь міри покарання? Згідно з принципом пропорційності: тобто якщо порушення гідно штрафу або повністю закриття компанії. У колекторських організацій у свою чергу буде право оскарження рішень НБУ щодо неї у судовому порядку.

 

Що потрібно «потенційному» колектору?

Щоб розпочати свою діяльність як колектор, організація подаватиме до Національного банку України документи з описом своїх бізнес-цілей, а також відомості про власників, про керівництво, про структуру власності, про правила взаємодії зі споживачами та про внутрішній розпорядок компанії. НБУ можуть також знадобитися додаткові відомості. Якщо їх компанія не надасть, то і інші документи їй будуть повернуті і дозвіл на роботу не отримано.

Зміни можуть торкнутися також власників колекторських організацій. Мова тут йде про чисту (бездоганну) ділову репутацію. Власниками колекторських організацій не зможуть стати колишні власники і керівники банків, визнаних банкрутами. Правило наявності бездоганної ділової репутації буде діяти не тільки в момент подачі звернення на дозвіл діяльності колектора і вступу до реєстру, але й протягом усього періоду діяльності компанії. Банки ж будуть зобов’язані публікувати інформацію про колекторів, з якими співпрацюють, на сайтах, а також у відділеннях. Тобто ця інформація повинна знаходиться у вільному доступі.

Якщо борг позичальника банк продає (точніше, поступається) іншій організації (колектору), то за законом потрібно буде про це повідомити позичальника протягом 10 робочих днів після підписання договору про відступлення.

 

Незаконні дії колекторів. Колекторський тиск.

У цій сфері згідно з новим законопроектом також відбудуться зміни. Тепер будуть чітко регламентовані питання спілкування колектора і боржника. Це найпроблемніший момент-багато громадян скаржаться на «незаконні» заходи щодо них від колекторів, на хамство по телефону, на ненормативну лексику, на погрози, словом, на сильний колекторський тиск. Дістається не тільки боржникам, а й їх поручителям, родичам, сусідам, колегам по роботі.

Фахівці стверджують, що новий закон буде виключати подібну поведінку колекторів, оскільки буде затверджено порядок і норми спілкування між громадянином з простроченими боргами і організацією-колектором.

Можливість спілкування компаній-колекторів з боржником:

 • по телефону;
 • за допомогою каналів електронного зв’язку (пошта, месенджери, sms-повідомлення);
 • за допомогою засобів відеозв’язку;
 • особисті зустрічі.

Що стосується особистих зустрічей, то вони можуть відбуватися з 9: 00-19: 00 в будні дні за попередньою домовленістю.

 

Звертаючись до боржника вперше, колектор повинен буде позначити наступні моменти:

 • повідомити інформацію про себе-Посада — ПІБ, назва компанії;
 • повідомити про борг громадянина (суму відсотків, суму штрафів, неустойок, пені — все окремо);
 • після цього надаються документи громадянину, які свідчать про його борг (протягом 5 робочих днів).

Всі комунікації повинні бути записані на диктофон, відеокамеру і зберігаються 3 роки. Якщо громадянин подасть скаргу на неправомірні або неетичні дії з боку колектора, то відповідні служби вправі запросити ці записи для перевірки. А ось хто саме буде досліджувати (прослуховувати) записи на «правильність» — питання поки відкрите. Можливо, такою контролюючою особою будуть призначені кредитори. Тобто банк або МФО буде стежити за виконанням всіх правил колектором, з яким він взаємодіє. У разі порушень з боку колектора (2 і більше разів за рік), кредитна організація зобов’язана розірвати з компанією договір і повідомити про це в НБУ.

 

Заборони для колекторів і наслідки.

Компаніям-колекторам тепер заборонено створювати досьє на громадянина «підпільним шляхом». Сюди відноситься така інформація як: місця, де буває громадянин; робочий графік і шляхи його переміщень; будь-які поїздки/переміщення всередині і за межі України; особисті погляди (релігійні, політичні та інші); час і місце зустрічей зі знайомими і родичами; членство в організаціях, партіях, гуртках; інформація з соцмереж (фото-, відео-матеріали).

Заборонено колекторам: шантажувати позичальника, погрожувати йому (життю, здоров’ю, його родичам), переслідувати його; дзвонити з номерів прихованих; залякувати, в тому числі за допомогою написів біля будинку, в під’їзді і подібне; завдавати шкоди репутації. Також заборонено використовувати автодозвон більш, ніж 30 хвилин в день.

Якщо хоч одна з цих вимог порушується компанією-колектором, то це буде розцінено як неетична поведінка. У такому випадку колектору загрожує штраф у розмірі 51.000-102.000 гривень.

Якщо кредитна організація буде співпрацювати з колектором, який не знаходиться в реєстрі, то такій організації буде виписаний штраф у розмірі 85.000-136.000 гривень; якщо ж підписаний з позичальником договір і порушуються при цьому вимоги закону, то штраф складе 85.000-119.000 гривень.

 

Коли набуде чинності новий закон?

Закон про регулювання роботи колекторів в Україні був прійнятий Верховною радою 19 березня 2021 року, а вступив в силу з 14 липня 2021.

 

Якщо у Вас виникли проблеми по кредиту або кредитами, Ваш борг проданий в колекторську організацію і з Вами некоректно надходять, то наші юристи допоможуть.

Якщо самому складно розібратися в ситуації, ви можете зателефонувати нам за номером (044) 334-81-90 або залишити заявку на сайті через форму зворотнього зв’язку. Наші консультанти допоможуть Вам.

Не відкладайте на завтра те що можна зробити сьогодні.

Почніть з малого, пройдіть безкоштовну консультацію по телефону прямо зараз і ви дізнаєтеся як вирішити проблемні заборгованості!