Онлайн-кредити і МФО в Україні: в чому небезпека ринку "швидких" грошей

Мікрофінансові організації (МФО) — дуже поширений вид кредитних компаній. Якщо є пропозиція — значить, є і попит. Тобто багато громадян України сьогодні користуються послугами подібних кредиторів. На жаль, мало хто усвідомлює, наскільки сильно на них наживаються подібні кредитні компанії.

У 2020 році, не в останню чергу через карантин, доходи МФО, зокрема тих, хто видають кредити онлайн, перевищили межу в 20 млрд. грн. Чистий прибуток при цьому склав близько 643 млн. грн.

 

Кредити від таких компаній позиціонуються як дуже вигідні, адже переваги очевидні — Ви, сидячи вдома, дуже швидко, з мінімумом документів (часом потрібен тільки паспорт) отримуєте гроші відразу на карту. На дуже вигідних умовах. Так сказано в рекламі.

А насправді — «на дуже вигідних» в лапках. Оскільки обіцяні мінімальні відсотки на день (скажімо, 2%) перетворюються на гігантські річні — у середньому 800%. Це означає колосальні переплати, а всі умови і політика компаній спрямовані на те, щоб громадянин, одного разу взявший такий кредит, користувався ним якомога довше. «Вигідні» умови перетворюються в кредитну кабалу, людина просто своїми грошима починає «годувати» цю мікрофінансову компанію.

Небезпека мікрокредитів полягає в тому, що багато хто беруть їх і думають «це ж до зарплати, це ненадовго, кілька днів буквально». МФО заманюють споживачів всякими бонусами, відсутністю додаткових платежів (нібито), мінімальним відсотком в перші дні використання кредиту…На практиці ж виходить, що позичальник бере кредит один раз і дуже надовго стає боржником.

 

Багато позичальників "купуються" саме на зручність - сидячи вдома, без зайвих витрат на дорогу і клопоту.

Багато позичальників «купуються» саме на зручність — сидячи вдома, без зайвих витрат на дорогу і клопоту. Людина сама не усвідомлює, як потрапляє в пастку. А додайте ще сюди небажання розбиратися в умовах — багато людей, оформляючи мікрокредит на сайті, навіть не читають договір! Просто проставляють «галочки» і все — договір укладено. Незнання умов не звільняє від відповідальності — цей принцип працює завжди. Але навіть якщо позичальник прочитав договір — все одно це може залишитися для нього «темною плямою», він не може виявити в ньому завуальовані незаконні умови.

 

Статистика скарг щодо мікрофінансових організацій та онлайн-кредитів вражає. У НБУ за час приблизно в рік (07.2020-08.2021) було відправлено понад 20 тисяч звернень і скарг, які стосувалися безпосередньо МФО. Це велика частина всіх звернень, які надійшли до Національного банку. А приблизно 10 тисяч — це звернення, що містять відомості про правопорушення щодо позичальників. І плюс ще стільки ж — звернення, що містять інформацію про неетичну поведінку подібних кредиторів.

Статистика скарг щодо мікрофінансових організацій та онлайн-кредитів вражає.

У Національному банку України розповідають, з яких же саме питань до них звертаються найчастіше. Це:

  • відсотки за прострочені платежі, штрафи, пені, які нараховувалися під час карантину. Нарахування всього цього обманним шляхом;
  • нарахування відсотків, штрафів та пені військовозобов’язаним позичальникам;
  • некоректна робота сайтів, які видають кредити онлайн, а саме проблеми з верифікацією та ідентифікацією потенційних позичальників. Звідси — численні випадки видачі кредитів шахраям на чиєсь ім’я, за підробленими або вкраденими документами та ін.

 

 

Ці всі звернення є свідченням неодноразового порушення законодавства та прав споживачів фінансових послуг. Національний банк уповноважений проводити перевірки таких кредитних організацій, а також впливати на них. Заходами служать штрафи за кожен такий випадок.

 

Який висновок можна зробити? Будьте пильні: користуватися мікрокредитами і отримувати їх онлайн від МФО — не найкраща ідея. Пам’ятайте, що ви просто можете стати «годувальником» такої компанії на довгий час і влізти в серйозні борги.

Якщо ж у Вас вже є подібний кредит, Вам нараховані відсотки або штрафи, а ви не знаєте звідки, якщо ви виявили, що хтось взяв на Вас кредит — рішення є в Юридичному центрі захисту боржників. Наші фахівці знають вихід з будь-якої такої ситуації. Для цього у нас існують такі послуги як «Пакетна пропозиція «Алгоритм Вихід» або «Захист прав позичальника». Але не тільки вони!

 

Якщо самому складно розібратися в ситуації, Ви можете зателефонувати нам за номером (044) 334-81-90 або залишити заявку на сайті через форму зворотного зв’язку. Наш консультант допоможе вам.

Не відкладайте на завтра те що можна зробити сьогодні.

Почніть з малого, пройдіть безкоштовну консультацію по телефону прямо зараз і ви дізнаєтеся як вирішити проблемні заборгованості!