Дуже часто люди, у яких скупчилися борги перед кредиторами (перед банками або мікрофінансовими організаціями) задаються питанням — “а що буде, якщо не платити”? “Якщо я платити не в змозі, погасити свій борг, то що мені загрожує”? Це ж питання надходить і нам, в Юридичний центр захисту боржників. Оскільки відбувається це з завидною регулярністю, сьогодні докладніше зупинимося на цій темі.

 

Оскільки тема складна, ми розберемо кілька аспектів і дамо поради, як же краще себе вести.

 

Перше, з чого все починається для людей, у яких є прострочення по кредитах в банках або МФО — дзвінки від кредитора.

Це перший етап. У кожної кредитної організації є спеціальний відділ або працівники, які уповноважені займатися обдзвоном або розсилкою з нагадуванням оплати, особливо оплати прострочень.

 

Наступний етап — відділ стягнення кредитора. Свого роду “колектори” кредитної організації, які діють вже трохи інакше. Вони не просто нагадують, але вже “тиснуть”, наполягають на оплаті боргу, навіть можуть почати залякувати боржника.

Різні компанії на даному етапі керуються різними правилами термінів. Зазвичай це термін від 60 до 90 днів, коли сам кредитор займається подібним обдзвоном, ще до того, як борг передадуть колекторам, окремим факторинговим компаніям.

 

Тобто, якщо на попередніх двох етапах кредитор нічого від Вас не домігся (дзвінками, нагадуваннями, погрозами), то через 2-3 місяці право стягнення кредитор може передати колектору.

Завдання колекторів на цьому етапі — довести боржника до такого стану, щоб він не думаючи, почав виплачувати їм борги. Тобто це стан відчаю, страху і безвиході.

 

Для цього колектори використовують такі методи:

  • дзвінки з погрозами (будь-якими, всякі слова, в тому числі нецензурні, на підвищених тонах);
  • інші способи впливу.

 

Дзвінки від колекторів — зупинимося трохи докладніше.

У практиці Юридичного центру захисту боржників був такий випадок.

Одній людині дзвонив колектор. Він же ці дзвінки ігнорував. Тоді вони подзвонили мамі цієї людини, і від імені нібито слідчого повідомили, що потрібно приїхати в морг (мовляв знайшли тіло з документами вашого сина, впізнати не можуть тощо). Можете собі уявити стан мами? Такий тиск призвів до того, що людина повернула колектору всю суму, що вони просили. Це приклад повністю незаконної, неетичної та аморальної поведінки колекторської фірми! За яку, до речі, тепер передбачена відповідальність. Але такі компанії досі працюють і продовжують залякувати боржників.

 

Колектори можуть дзвонити не тільки родичам, як в прикладі, а й знайомим, друзям, на роботу колегам. Поширюють також неправдиву інформацію. Наприклад, можуть сказати директору Вашої компанії, що ви набрали кредити і оформили їх на його ім’я! 

 

Метод колекторів — всебічний тиск на боржника. І це не тільки телефонні дзвінки.

 

Можуть поширювати неправдиву інформацію про Вас. Наприклад, вони можуть створити порноколаж і розсилати від Вашого імені, нібито Ви пропонуєте інтимні послуги. Також колажі і пости в соцмережах про те, що нібито Ви збираєте на операцію або на щось ще.

 

А якщо у Вас є не один борг по кредиту, а кілька, то таких “взаємодій” з колекторами може бути кілька! Тобто тиснути будуть на Вас кілька компаній.

 

Якщо все-таки Ви зможете витримати такий тиск, і Вам колектор нарешті перестав дзвонити, то це скоріше не причина для того, щоб заспокоїтися. Це навпаки — причина для занепокоєння!

 

Найімовірніше в цьому випадку кредитний договір передадуть нотаріусу для “виконавчого напису”. Що це? Це нотаріальна функція примусового стягнення заборгованості. І нотаріус не буде розбиратися, чи правильний Вам нарахували борг! Він і не повинен цього робити. У практиці Юридичного центру захисту боржників були випадки, коли у клієнта з боргу в три тисячі виходило двадцять три по виконавчому напису нотаріуса. 

В цьому випадку можуть заарештувати всі рахунки в банках, які Вам належать. Тоді Ви не зможете скористатися ні рахунками, ні картами, які до них прив’язані.

Або направляють лист в бухгалтерію Вашого підприємства про те, що необхідно стягнути 20%. Так можуть робити кілька кредиторів — і тоді уявіть, у що перетворюється зарплата? Точніше, її залишок. 

Були навіть такі випадки в практиці наших клієнтів, коли прийшла Постанова на ім’я боржника про арешт всього майна, і це по кредиту 7-річної давності.

Можуть також обмежити виїзд за кордон, але це, як правило, робиться за судовим рішенням.

 

Отже, ще раз — якщо дзвонять колектори, це погано, але якщо вони більше не дзвонять — це ще гірше. Таким чином, це для Вас “тривожний дзвіночок” і вирішувати питання з кредитами потрібно в терміновому порядку!

 

Що робити? В першу чергу, спробувати домовитися з кредитором. Вступити в переговори можна завжди, на всіх етапах, і коли тільки виникли прострочення, і коли вже накопичилися значні борги.

 

Що ми можемо порекомендувати?

Якщо ви зіткнулися з такою ситуацією в житті, коли тисне кредитор, дзвонять і залякують колектори або щось подібне, то саме необхідно наступне.

  • Рада 1. Закрити і перевипустити всі банківські картки, що у Вас є. Особливо ті карти, реквізити яких є в МФО (якщо Ви отримували такі кредити у них і повідомляли їм реквізити). Тоді такі організації можуть самі списати у Вас гроші з карт, не питаючи. Програмне забезпечення таких компаній часто може бути налаштоване на це. А оскаржити Ви це потім не зможете.
  • Рада 2. Не платіть пролонгації по кредиту. Так званий “комфортний спосіб продовжити користування кредитом” — пастка і обман з боку МФО, і банків, і колекторських організацій також. Не користуйтеся пролонгаціями, а замість цього закривайте кредити по черзі. Навіть якщо у Вас їх кілька, і навіть якщо недостатньо грошей, просто почніть розбиратися з одним. Так буде простіше і вигідніше Вам же, а не кредитору.
  • Рада 3. Не спілкуйтеся з колекторами. Це неконструктивно, толку від цього — Ваші витрачені нерви і безсонні ночі, більш нічого. Спілкуючись з колектором, Ви не зможете розібратися з боргом. А наявності самого боргу у Вас не означає, що Ви поганий. Це означає просто, що в минулому була здійснена помилка. Кожен може стати боржником, але це не означає, що Ви повинні виплатити кредитору і колектору всю нараховану суму.

 

Щоб перестати бути боржником, потрібно не брати нові борги (кредити), а також поступово (покроково) закривати питання з попередніми кредитами. 

Про це Ви можете глянути нове відео у нас на каналі:

 

Якщо:

  • у Вас є борги за кредитами;
  • є прострочення, пені, штрафи, нараховані відсотки в незрозумілих масштабах;
  • Вам дзвонить і погрожує кредитор;
  • Вам дзвонить, пише або залякує колектор;

то Вам потрібно почати вирішувати проблему з боргами вже сьогодні! А ми підкажемо як.

 

Якщо самому складно розібратися в ситуації, ви можете зателефонувати нам за номером (044) 334-81-90 або залишити заявку на сайті через форму зворотного зв’язку. Наш консультант допоможе Вам.

Не відкладайте на завтра те що можна зробити сьогодні.

Почніть з малого, пройдіть безкоштовну консультацію по телефону прямо зараз і ви дізнаєтеся як вирішити проблемні заборгованості!