Мікрофінансові організації (МФО) – дуже поширений вид кредитних компаній. Якщо є пропозиція – значить, є і попит. Тобто багато громадян України сьогодні користуються послугами подібних кредиторів. На жаль, мало хто усвідомлює, наскільки сильно на них наживаються подібні кредитні компанії.
У 2020 році, не в останню чергу через карантин, доходи МФО, зокрема тих, хто видають кредити онлайн, перевищили межу в 20 млрд. грн. Чистий прибуток при цьому склав близько 643 млн. грн.
Кредити від таких компаній позиціонуються як дуже вигідні, адже переваги очевидні – Ви, сидячи вдома, дуже швидко, з мінімумом документів (часом потрібен тільки паспорт) отримуєте гроші відразу на карту. На дуже вигідних умовах. Так сказано в рекламі.
А насправді – “на дуже вигідних” в лапках. Оскільки обіцяні мінімальні відсотки на день (скажімо, 2%) перетворюються на гігантські річні – у середньому 800%. Це означає колосальні переплати, а всі умови і політика компаній спрямовані на те, щоб громадянин, одного разу взявший такий кредит, користувався ним якомога довше. “Вигідні” умови перетворюються в кредитну кабалу, людина просто своїми грошима починає “годувати” цю мікрофінансову компанію.
Небезпека мікрокредитів полягає в тому, що багато хто беруть їх і думають “це ж до зарплати, це ненадовго, кілька днів буквально”. МФО заманюють споживачів всякими бонусами, відсутністю додаткових платежів (нібито), мінімальним відсотком в перші дні використання кредиту…На практиці ж виходить, що позичальник бере кредит один раз і дуже надовго стає боржником.
Багато позичальників “купуються” саме на зручність – сидячи вдома, без зайвих витрат на дорогу і клопоту. Людина сама не усвідомлює, як потрапляє в пастку. А додайте ще сюди небажання розбиратися в умовах – багато людей, оформляючи мікрокредит на сайті, навіть не читають договір! Просто проставляють “галочки” і все – договір укладено. Незнання умов не звільняє від відповідальності – цей принцип працює завжди. Але навіть якщо позичальник прочитав договір – все одно це може залишитися для нього “темною плямою”, він не може виявити в ньому завуальовані незаконні умови.
Статистика скарг щодо мікрофінансових організацій та онлайн-кредитів вражає. У НБУ за час приблизно в рік (07.2020-08.2021) було відправлено понад 20 тисяч звернень і скарг, які стосувалися безпосередньо МФО. Це велика частина всіх звернень, які надійшли до Національного банку. А приблизно 10 тисяч – це звернення, що містять відомості про правопорушення щодо позичальників. І плюс ще стільки ж – звернення, що містять інформацію про неетичну поведінку подібних кредиторів.
У Національному банку України розповідають, з яких же саме питань до них звертаються найчастіше. Це:
Ці всі звернення є свідченням неодноразового порушення законодавства та прав споживачів фінансових послуг. Національний банк уповноважений проводити перевірки таких кредитних організацій, а також впливати на них. Заходами служать штрафи за кожен такий випадок.
Який висновок можна зробити? Будьте пильні: користуватися мікрокредитами і отримувати їх онлайн від МФО – не найкраща ідея. Пам’ятайте, що ви просто можете стати “годувальником” такої компанії на довгий час і влізти в серйозні борги.
Якщо ж у Вас вже є подібний кредит, Вам нараховані відсотки або штрафи, а ви не знаєте звідки, якщо ви виявили, що хтось взяв на Вас кредит – рішення є в Юридичному центрі захисту боржників. Наші фахівці знають вихід з будь-якої такої ситуації. Для цього у нас існують такі послуги як “Пакетна пропозиція “Алгоритм Вихід” або “Захист прав позичальника”. Але не тільки вони!
Якщо самому складно розібратися в ситуації, Ви можете зателефонувати нам за номером (044) 334-81-90 або залишити заявку на сайті через форму зворотного зв’язку. Наш консультант допоможе вам.
Почніть з малого, пройдіть безкоштовну консультацію по телефону прямо зараз і ви дізнаєтеся як вирішити проблемні заборгованості!